Cookie logo

Ta strona używa plików cookies. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami. Więcej o plikach cookies: Polityka Prywatności (pkt.11).

Pierwsze chwile do pierwszego roku życia

Zdrowie i pielęgnacja

• elfikaelfika
    11 września 2011 22:52:57

Dofinansowanie dla babci

Mam pytanie odnośnie dofinansowania dla naszych kochanych babć, czy jest taka możliwość aby babcia naszego maluszka mogła otrzymać jakieś pieniądze od Państwa ponieważ słyszałam, coś w tym temacie ale niestety nie mogę nigdzie znaleźć konkretnych informacji:-(. Także jeśli rodzice macie jakieś szczegółowe informacje to błagam podzielcie się:-))).
sortuj
  • BOBOstronaBOBOstrona
    18 listopada 2011 11:15:32
    Hmmm ... Trzymając się litery prawa tak. Ale takie pieniądze babcia może wydać na wnuka :0). Serdecznie pozdrawiamy.
  • anijaanija
    17 listopada 2011 19:56:37
    A czy ja muszę w rzeczywistości płacić swojej mamie czyli babci dziecka to wynagrodzeni?
  • BOBOstronaBOBOstrona
    21 września 2011 16:05:07
    moniamount napisał(a):
    Przeanalizowałam całą ustawę żłobkową i nigdzie nie doczytałam sie aby było ograniczenie dotyczące babci dziecka. Czyli rozumiem że można zatrudnić babcię jako nianię na zasadach ustawy żłobkowej?
    Według naszej wiedzy - jak najbardziej TAK.
  • moniamountmoniamount
    19 września 2011 13:54:43
    Przeanalizowałam całą ustawę żłobkową i nigdzie nie doczytałam sie aby było ograniczenie dotyczące babci dziecka. Czyli rozumiem że można zatrudnić babcię jako nianię na zasadach ustawy żłobkowej?
  • elfikaelfika
    12 września 2011 22:45:11
    Dziękuję bardzo za odpowiedź:-))
  • BOBOstronaBOBOstrona
    12 września 2011 16:01:03
    Zgodnie z tzw. ustawą żłobkową, w życie wchodzą nowe rozwiązania dotyczące zasad organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi do lat trzech. Nowa ustawa przewiduje następujące formy opieki nas małym dzieckiem: żłobek, klub dziecięcy, opiekun dziecięcy, niania.

Opieką może być objęte dziecko w wieku od 20 tygodni (w żłobku) lub roku
    (w klubie dziecięcym) do ukończenia 3. roku życia. W sytuacji, gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe bądź utrudnione (w szczególności ze względu na gorszą kondycję psychomotoryczną dziecka), sprawowanie opieki może być wydłużone do 4 lat.

Każda z wymienionych wyżej form sprawowania opieki nad małym dzieckiem może być dofinansowywana z budżetu gminy. Z kolei budżet gmin może być zasilany dotacją celową z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych
    z zakresu organizacji opieki nad dziećmi do lat 3.

Rodzice mają mozliwość uzyskania dofinansowania do zatrudnienia opiekunki do dziecka.

Dofinansowanie dotyczy przypadków legalnego zatrudnienia niani (czyli zawarcia umowy i zgłoszenia do ZUS). Pomoc we współfinansowaniu kosztów zatrudnienia niani, to opłacanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki nowym przepisom niania zyska prawo do bezpłatnego leczenia oraz świadczeń ubezpieczeniowych. Jeśli jest już emerytką (np babcia opiekująca się wnukami) będzie mogła na bieżąco zwiększać swoje świadczenie.

Ustawa żłobkowa nie narzuca wzoru umów z nianiami. Wskazuje jednak na elementy, które umowa powinna zawierać. Są to m.in.: czas pracy niani, obowiązki niani, miejsce opieki, pensja, czas trwania umowy, sposób zmiany jej zapisów i tryb rozwiązania. Ustawa nie stawia dodatkowych warunków, jakie musi spełniać niania. Umowę z nianią mogą podpisać rodzice pozostający w związku małżeńskim, ale również osoby samotnie wychowujące dzieci, czy rodzice
    w separacji.

Warunki skorzystania z refundacji składek ubezpieczeniowych:

1) umowa z nianią musi być zgłoszona do ZUS
    Zgodnie z nowymi przepisami, wchodzącymi w życie 1 października 2011, rodzice, którzy podpiszą z nianią umowę-zlecenie, muszą ją zgłosić do ZUS, by została objęta ubezpieczeniem społecznym. Aby to zrobić, w zgłoszeniu należy wpisać kod 04 29, jeśli podstawa wymiaru składek nie będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie, czyli 1386 zł. Kod 04 30 należy wpisać wtedy, gdy wynagrodzenie dla niani będzie wyższe od tej kwoty. Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe o kwoty minimalnego wynagrodzenia, składki od powstałej nadwyżki pokryją rodzice.

2) Obydwoje rodzice (lub samotny rodzic zgłaszający umowę z nianią) muszą pracować – nie ma wymogu pracy na etacie, wystarczającą formą zatrudnienia jest umowa cywilno-prawna lub prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Uwaga: w przypadku utraty zatrudnienia, ZUS zrefunduje składki za ubezpieczenie niani jeszcze przez kolejne trzy miesiące.

Rodzic nie będzie płatnikiem podatku – niania rozliczy się ze swoich zarobków sama (będzie mogła wykazać 20-proc. koszty), raz w roku składając PIT. Będzie też mogła odprowadzać zaliczki co miesiąc.

Nowe rozwiązanie ma przynieść korzyści zarówno rodzicom, jak i nianiom. Rodzice będą płacić mniej za zatrudnienie opiekunki do dziecka. Nianie, dzięki legalnemu zatrudnieniu, zyskają prawo do świadczeń zdrowotnych i emerytalnych.

Odpowiadając wprost na Pani pytanie: nowe przepisy dają wsparcie finansowe rodzicom zdecydowanym na zatrudnienie niani. Państwo przejmuje na siebie składki ubezpieczeniowe od zatrudnienia opiekunki, budżet państwa nie zasila finansowo samych opiekunek. Wynagrodzenie wypłacają niani (w tym wypadku babci) rodzice dziecka. Niania będzie miała zagwarantowane świadczenia zdrowotne i emerytalne (jako emerytka zyska prawo przeliczania emerytury
    w związku z odprowadzanymi składkami, wypłacana emerytura będzie więc rosnąć).

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

• loguj się na mojabobostrona

Nasze strony na ...

Partnerzy ...

Partner mojaBOBOstrona.pl
Bezpieczeństwo Certyfikaty

Dbamy o Twoją prywatność. W trosce o ochronę danych osobowych naszych użytkowników korzystamy z wysokiej klasy zabezpieczeń. Posiadamy certyfikat SSL gwarantujący bezpieczeństwo i poufność przesyłanych informacji. Baza danych osobowych prowadzona przez serwis została zgłoszona do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.