Mamy niejadków załamują ręce i nie wiedzą już, jakim sposobem przemówić do swojej pociechy, aby ta zjadła jakikolwiek pożywny posiłek w ciągu dnia. Podpowiadamy, w jaki sposób poprawić choć w niewielkim stopniu apetyt naszych dzieci, które konsekwentnie unikają kolejnych posiłków, ku rozpaczy swoich rodzicielek i opiekunek.

Regularne posiłki

Jeśli dziecko nie chce jeść śniadań, obiadów i kolacji, nie powinniśmy pozwolić również, aby podjadało – na spacerach, w czasie zabawy i tym podobnych sytuacji. Jeśli będzie wiedziało, że zaspokoi głód biszkoptami, serkami, czy też słodyczami poza porami posiłków, nie będzie chciało zjadać normalnego jedzenia. Wprowadzenie dyscypliny żywieniowej i regularnych posiłków nie jest proste, w szczególności przy niejadku. Niemniej jednak, jeśli tego nie zrobimy, dziecko nadal będzie odmawiało jedzenia pożywnych śniadań czy obiadów, woląc podjadać słodkie bułeczki czy ciasteczka.

Podanie i urozmaicanie potraw

Dla dziecka bardzo ważne jest atrakcyjne podanie danej potrawy. Jeśli na stole będzie kolorowo, a obiad mama uformuje w formie zabawnego zwierzątka, czy tęczy, dziecko chętniej będzie chciało go spróbować. Wystarczy zastosować kolorowe talerze, serwetki oraz inne naczynia. W ten sposób wprowadzimy barwy do codziennego jadłospisu. Tak samo należy zadbać o różnorodność potraw. Na stole każdego dnia powinno więc znaleźć się coś innego. Jeśli dziecko odmawia jedzenia, być może znudziła mu się dana potrawa.

Nie zmuszaj do wyraźnie nielubianych potraw

Jeśli dziecko kategorycznie odmawia jedzenia jajka w gotowanej postaci – zrób mu jajecznicę, albo przemyć jajka w naleśnikach. Jeśli nie chce jeść żadnych warzyw, podaj mu zwiększoną ilość owoców. W przypadku braku mięsa w diecie dziecka, można je zastąpić skutecznie rybą.

Nie podawaj dziecku picia w czasie jedzenia

Dziecko powinno popić posiłek dopiero po jego ukończeniu, a nie w trakcie. Przez to szybko zapcha żołądek i nie będzie chciało dokończyć jedzenia.
Jeśli nic innego nie pomaga, to po konsultacji z lekarzem można podawać dzieciom preparaty farmaceutyczne – ziołowo-witaminowe, wpływające na zwiększenie apetytu.