Kiedy rozpocząć z dzieckiem pracę nad poznawaniem literek i cyferek? Cóż, im wcześniej, tym lepiej. Nawet kilkumiesięczne maluchy już mogą zacząć oswajać się z nauką literek i cyferek, choć oczywiście przez dłuższy czas nie będą one wiedziały, co też przedstawiają kartoniki z namalowanymi literkami czy liczbami. Co prawda, konkretna umiejętność pisania i liczenia jest wymaga od dzieci dopiero w szkole, ale można rozpocząć naukę już w domu, z małym dzieckiem. Młodsze dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, dlatego też już 2- czy 3-letni brzdąc swobodnie może rozpoznawać litery i cyfry. Jeśli nauka zostanie zorganizowana w odpowiedni sposób, w formie zabawy, dziecko będzie chciało uczyć się bardzo chętnie.

Niemowlę uczące się czytać

Jest to niemożliwe, ale już kilkumiesięczne dziecko potrafi rozpoznać różnicę pomiędzy dwoma różnymi rzeczami, dlatego też będzie rozpoznawało dwa różne kartoniki z cyframi lub literami. Potrafi nawet dokonywać prostych działań matematycznych. Nie jest to jeszcze dodawanie i odejmowanie w klasycznym rozumieniu tych pojęć, ale jeśli pokazujemy dziecku jedną zabawkę i dołączymy do niej drugą, będzie wiedziało, że „dodaliśmy” przedmiot.

Starsze, kilkuletnie dzieci mogą nawet świadomie poznawać literki i uczyć się cyfr. Nauka idzie im bardzo łatwo i robią to chętnie, o ile ma ona kształt zabawy.

Nauka literek

Nauka literek obejmuje przede wszystkim przedstawianie dziecku kartoników z napisanymi literami. Trzeba podkreślić, że nauka czytania jest dużo trudniejsza, niż nauka cyfr, ponieważ liter jest znacznie więcej i mają one podobne kształty. Stąd też trudniej dziecku je rozpoznać od siebie. Nauka poprzez zabawę obejmuje m.in. kojarzenie literek ze znanymi dziecku osobami lub przedmiotami. Kiedy już maluch pozna kilka liter, można odszukiwać je w napisach na plakatach, czy billboardach. Dla dziecka będzie to wspaniała zabawa.

Nauka cyferek

Poznawanie liczb można rozpocząć od prostych rzeczy, na przykład liczenia z dzieckiem jego paluszków, pluszaków, lalek, czy samochodzików. Słowem, można liczyć wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Dziecko przez dłuższy czas będzie liczyło z błędem, ale chodzi tu przede wszystkim o poznanie przez malucha cyfr i zasad liczenia. Pamiętajmy, że nauka liczb ma być prawdziwą frajdą dla naszej pociechy, a nie przykrym obowiązkiem. Dzięki zabawie dziecko może szybko przyswoić trudną wiedzę matematyczną. Cyferki warto pokazywać dziecku napisane na kartonach osobno, albo umieszczone w książeczkach.
Wcześniejsza nauka liter i cyfr jest przydatna dla dziecka, które pójdzie do zerówki i szkoły podstawowej. Łatwiej będzie mu wówczas przejść pierwszy etap edukacji, a więc czytanie, pisanie i liczenie.