Katar jest postrzegany jako błaha dolegliwość, która przejdzie sama, nawet jeśli nie będzie leczona. Czy tak samo jest u małych dzieci? Sama przekonałam się, jak bardzo uciążliwy zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców, może być katar. Moja mała córeczka miała pół roku, kiedy nabawiła się silnego kataru. Trudno było się go pozbyć. Musiałam korzystać z kilku rad, aby w końcu pokonać męczący katar u mojego dziecka. Teraz chciałabym podzielić się z Wami pomysłami na to, jak pozbyć się nieznośnego kataru u noworodka.

Poradzenie sobie z tym problemem jest o tyle trudne, że dzieci niechętnie poddają się na przykład zabiegom odessania kataru z noska przy użyciu specjalnych urządzeń.

Katar u niemowlaka

Katar generalnie jest łatwo zaraźliwą infekcją wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Niestety, ale katar jest nieuniknioną dolegliwością u każdego dziecka, zwłaszcza takiego, które uczęszcza do żłobka. Rodzice mogą także sami zarazić dziecko katarem. Słowem, nie można się przed nim ustrzec, ale jak najbardziej można z nim walczyć i to skutecznie.

Noworodki źle znoszą katar z uwagi na to, że oddychają przecież przez nos. Obok kataru pojawiają się i inne objawy choroby, na przykład:
• Rozdrażnienie,
• Ból głowy,
• Odmawianie ssania piersi.
Gęsta, przezroczysta wydzielina z noska z czasem zaczyna cieknąć i w jakiś sposób trzeba się jej pozbyć.

Najczęściej katarowi u dziecka nie towarzyszy gorączka, ale i tak jest on już wystarczająco uciążliwy. Rodzice małych dzieci, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z katarem u noworodka, nie wiedzą co robić z tym problemem. Ja również nie miałam pojęcia, jak sobie poradzić z katarem u mojej córki.

Mity na temat kataru

Obiegowy pogląd mówiący o tym, że nieleczony katar trwa tyle samo co leczony, jest mylny. Nie warto się tym przejmować. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych kroków mających na celu wyleczenie kataru u dziecka, możemy doprowadzić do infekcji ucha, co jest schorzeniem bardzo bolesnym. Nieusunięta wydzielina z noska spływa do uszu i zasycha, stając się pożywką dla bakterii. To z kolei prowadzi do zapalenia ucha. Z tego względu nie bagatelizujcie kataru. Jeśli się nasila, natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza.

Leczenie kataru

Katar u małych dzieci nie leczy się za pomocą antybiotyków, ponieważ jest on wywołany przez wirusy. Wystarczające jest użycie soli morskiej i odsysania wydzieliny z nosa za pomocą gruszki, specjalnej rurki „Frida”, albo przy użyciu „Katarka”, podłączanego do odkurzacza. Ten ostatni sposób jest zdecydowanie najbardziej skuteczny.

Można również używać specjalnych kropli do nosa dla niemowląt oraz maści majerankowej do smarowania skóry pod nosem. Ułatwi to oddychanie naszemu maleństwu.