Choć badanie dopplerowskie jest coraz częściej wykonywane, to nadal wielu z nas nie wie, z czym dokładnie ma do czynienia. Co dokładnie oznacza doppler warszawa? Jakie są wskazania do tego, by wykonać badanie dopplerowskie? Sprawdzamy!
Badanie dopplerowskie – co to takiego?
Co dokładnie oznacza dla nas jako pacjentów badanie dopplerowskie? Co skrywa się pod jego nazwą? Badanie dopplerowskie ma bezpośredni związek z chirurgią naczyniową, czyli działem medycyny zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń powstałych z powodu nieprawidłowości pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. Co dokładnie oznacza badanie dopplerowskie? Badanie dopplerowskie zwane także USG Dopplera to nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje się w diagnostyce. Dzięki niemu można bardzo szybko ocenić stan tętnic oraz żył, wykryć wszelkiego typu nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, by na czas podjąć stosowne leczenie i zahamować rozwój chorób. Dzięki badaniu dopplerowskiemu można wychwycić między innymi niedrożności spowodowane miażdżycą, tętniaki, czy nawet zatory żylne.
Badanie dopplerowskie – wskazania do jego wykonania
Kiedy dokładnie lekarz może zalecić nam badanie dopplerowskie? W jakich sytuacjach możemy liczyć się z tym, że zostanie u nas wykonane USG Dopplera? Prawdę mówiąc, to wskazań do wykonania tego typu badań jest bardzo dużo. Z pewnością na badanie dopplerowskie mogą być skierowane osoby, u których specjalista będzie podejrzewał zmiany miażdżycowe w tętnicach, czy innych naczyniach krwionośnych. Jednak to dopiero początek, ponieważ również żylaki, czy zmiany chorobowe sugerujące o nieprawidłowości przepływu krwi w tętnicach i żyłach są wskazaniami do wykonania badania dopplerowskiego.
Tak naprawdę zawsze, kiedy lekarz zaleci nam tego typu badanie, to warto się jemu poddać. Pamiętajmy, że badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania, a daje szanse na szybkie ustalenie, czy występują u nas jakieś nieprawidłowości w tętnicach lub żyłach. Z pomocą USG Dopplera lekarz może stwierdzić obecność tętniaka, czy nawet guzów nowotworowych.