Ciąża obumarła – tragedia wielowymiarowa

obumarcie płodu

Dla wielu par i małżeństw starających się o dziecko, informacja o ciąży wywołuje stan euforycznego szczęścia. Oczami wyobraźni przyszła matka widzi swoje maleństwo. Niemniej, nie każda ciąża kończy się porodem i jest radosnym oczekiwaniem. Zdarza się, że często z niewiadomych powodów, ciąża obumiera.

ciąża obumarłaJedna z form poronienia

Ciąża obumarła to wewnątrzmaciczna śmierć płodu na różnych etapach jego rozwoju. Najczęściej dochodzi do niej w I trymetrze ciąży, choć zdarzają się przypadki obumarcia dziecka w II, a nawet III trymestrze. Kiedy dziecko jest już na tyle duże, aby poruszać się w łonie matki, powinna ona odczuwać ruchy w okolicach połowy okresu ciąży. Jeśli nagle ich zabraknie, jest to jasny sygnał tego, że z płodem dzieje się coś niedobrego. Może to wynikać między innymi z obumarcia ciąży, któremu mogą towarzyszyć:

 • ból brzucha,
 • skurcze,

Szczegółowe badanie ultrasonograficzne w takim wypadku nie wykrywa tętna dziecka. W badaniu KTG także nie jest ono słyszalne. Obumarcie płodu we wczesnym etapie ciąży dla matki jest niewyczuwalne i dopiero badania USG Warszawa dają odpowiedź na pytanie, czy ciąża się rozwija czy też obumarła.

Dlaczego płód obumiera?

Początkowo może wydawać się, że ciąża rozwija się jak najbardziej prawidłowo. Płód wzrasta, na ekranie monitora do badania ultrasonograficznego widoczne jest bijące serduszko. Niemniej, czasem nagle płód umiera, a lekarze wskazują, że może to wynikać z:

 • konfliktu serologicznego,
 • czynników genetycznych,
 • zaburzeń w pracy lub budowie łożyska,
 • przedwczesnego odklejenia się łożyska,
 • nieprawidłowego krążenia płodu,
 • przeciążenia organizmu matki,
 • mechanicznego uszkodzenia łożyska,
 • urazów i upadków,
 • chorób przewlekłych u kobiety – cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i nerek, cholestazy i różnego rodzaju infekcji.

Postępowanie w przypadku ciąży obumarłej

Jeśli ciąża obumiera, dochodzi do tzw. poronienia zatrzymanego i konieczne jest wykonanie zabiegu, który na celu ma usunięcie z macicy kobiety obumarłego płodu. W przypadku, gdy z taką sytuacją mamy do czynienia w I trymestrze ciąży, najczęściej pacjentce podaje się leki wczesnoporonne. W późniejszych etapach dokonuje się opróżniania macicy zabiegowo poprzez łyżeczkowanie.

Oprócz kwestii fizycznych związanych z ciążą obumarłą, na uwagę zasługują trudy psychiczne, jakie wiążą się ze śmiercią oczekiwanego dziecka. Zdarza się, że przy dojrzałej ciąży kobieta musi urodzić martwe dziecko – najczęściej przez cesarskie cięcie. Kobieta powinna znaleźć się pod stałą opieką psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *