Kiedy ciężarna może skorzystać ze zwolnienia L4?

ciąża to nie choroba

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim, tak zwanym L4 od początku ciąży, jest w Polsce dosyć częste. Tymczasem, powinno ono być zarezerwowane dla tych ciężarnych, których ciąża przebiega nieprawidłowo lub dolegliwości ciążowe są wysoce nasilone i uniemożliwiają normalną aktywność zawodową. Kiedy można, a kiedy trzeba iść na zwolnienie?

zwolnieni L4 w ciążyCiąża to nie choroba

Pomimo obiegowej opinii mówiącej o tym, że ciąża nie jest klasyfikowana do chorób uzasadniających przebywanie na zwolnieniu lekarskim, wiele przyszłych matek wykorzystuje swój odmienny stan jako podstawę do wypoczynku przez okrągłe 9 miesięcy. Jest to nadużycie ściśle związane ze zwolnieniami lekarskimi, które uderza przede wszystkim w pracodawców i kobiety, które poszukują pracy.

ZASADY WYKORZYSTYWANIA L4 W CIĄŻY

Niemniej, prawo nie zabrania wypisania zwolnienia L4 przez lekarza ginekologa, o ile odbywa się to zgodnie z przepisami. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, czyli tzw. L4, to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez daną osobę opieki nad chorym członkiem rodziny. Lekarz może je wystawić wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Kiedy lekarz wystawia dla ciężarnej L4, bierze pod uwagę nie tylko stan jej zdrowia i fakt, czy ciąża kwalifikuje się do ciąż zagrożonych, ale również to, jaką pracę wykonuje i jakie są jej warunki zatrudnienia.

Zwolnienie lekarskie może zostać wypisane dla ciężarnej posiadającej umowę o pracę, zawartą na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Dzięki takiej umowie ciężarna objęta jest szczególną ochroną przed zwolnieniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży.

Podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim, z uwagi na ciążę kobieta otrzymuje co miesiąc 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Zwolnienie L4 może trwać 270 dni. Za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, a później obowiązek ten przejmuje ZUS. Zarówno pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada narzędzia kontrolowania zasadności wykorzystywania zwolnień lekarskich u pracowników, w tym u ciężarnych pracownic.

Zamiast zwolnienia

Być może ciężarna nie korzystałaby ze zwolnienia lekarskiego od początku ciąży, gdyby każdy pracodawca stworzył jej odpowiednie warunki pracy, które nawet w najmniejszym stopniu nie zagrażałyby jej zdrowiu, ani zdrowiu nienarodzonego dziecka. Jeśli zapewnienie takich warunków nie jest możliwe, to całkowicie uzasadnione jest skorzystanie z L4 przez kobietę oczekującą dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *