Konieczne badania w czasie ciąży

badania w czasie ciazy

Ciąża wymaga szczególnej troski o zdrowie, bo od tego w bardzo dużym stopniu zależy prawidłowy rozwój dziecka. Regularnie wykonywane badania pomagają stwierdzić, czy ciąża przebiega bez komplikacji, to też najskuteczniejszy sposób na szybkie wykrycie jakichkolwiek chorób, dzięki czemu można zapobiec poważniejszym powikłaniom, które można wykonać u Ginekolog Warszawa.

I trymestr

Podstawowe badania w pierwszym trymestrze to: morfologia krwi (oznaczenie liczby czerwonych i białych krwinek, hemoglobina), badanie ogólne moczu, cytologia, określenie poziomu glukozy na czczo, badanie na nosicielstwo kiły, oznaczenie czynnika Rh we krwi, badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy oraz wirusa cytomegalii.

Badania krwi już do końca ciąży powtarza się raz na miesiąc. Podczas każdej wizyty u ginekologa powinno też być sprawdzane ciśnienie krwi.

Jeśli wyniki którychkolwiek badań wskazują nieprawidłowości, konieczne jest wykonanie dodatkowych testów zleconych przez lekarza specjalistę oraz podjęcie stosownego leczenia.

II trymestr

W drugim trymestrze podstawą są comiesięczne badania ogólne moczu oraz morfologia krwi. Przynajmniej raz na miesiąc należy sprawdzać ciśnienie krwi – wyższe niż 140/90 może sugerować nadciśnienie albo zatrucie ciążowe. Jeśli pierwsze badanie na toksoplazmozę nie wykazało przeciwciał przeciw tej chorobie, w drugim trymestrze wskazane jest powtórzenie badania by potwierdzić, że nie doszło od tego czasu do zarażenia.

III trymestr

Trzeci trymestr to czas na badanie pod kątem wirusa żółtaczki typu B – jeśli wynik okaże się dodatni, dziecko zaraz po urodzeniu będzie musiało przejść test na obecność wirusa. Zalecany jest także posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B, które stanowią zagrożenie dla dziecka, dlatego w przypadku stwierdzenia obecności paciorkowców konieczne jest podanie antybiotyku. W dalszym ciągu wykonywane są badania ogólne moczu i morfologia krwi, a także kolejne testy pod kątem przeciwciał przeciwko toksoplazmozie.

USG i KTG

Badania USG należy zrobić co najmniej trzy razy: w 12, 20 i 32 tygodniu ciąży. Jest to badanie całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy. W pierwszym trymestrze dzięki USG lekarz może określić prawidłowości w budowie macicy, sprawdzić czynność serca płodu i stan kosmówki, a także wyznaczyć prawdopodobny termin porodu. Drugie badanie USG ocenia prawidłowy rozwój serca, nerek, kręgosłupa i mózgu, można też już zobaczyć łożysko oraz określić płeć dziecka. USG w ostatnich tygodniach ciąży jest potrzebne by ocenić położenie dziecka oraz jego wielkość, ilość płynu owodniowego i stan łożyska.

KTG wykonuje się po raz pierwszy około 38 tygodnia ciąży. Jest to badanie umożliwiające monitoring pracy serca i czynności skurczowych macicy. KTG powtarzane jest kilkukrotnie, przeprowadza się je także już podczas samego porodu.

Badania prenatalne

Kobietom, które ukończyły 35 lat albo mają w rodzinie osoby z chorobami genetycznymi, proponuje się także dodatkowe, nieobowiązkowe badania prenatalne:

– test PAPP-A, badanie przesiewowe w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau,

– test potrójny HCG, badanie określające ryzyko urodzenia dziecka z aberracją chromosomową lub otwartą wadą ośrodkowego układu nerwowego,

– amniopunkcję, badanie wód płodowych pozwalające wykryć uszkodzenia układu nerwowego, hemofilię, zespół Downa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *