Oliwka, krem czy serum – jak uniknąć rozstępów na brzuchu?

jak radzić sobie z rozstępami

Ciało kobiety ulega radykalnym zmianom w wyniku ciąży, a później również przez karmienie piersią. Rosnące w łonie przyszłej matki dziecko powoduje, że brzuch się powiększa – często w bardzo dynamicznym tempie.  Skóra nie nadąża za wzrostem płodu, przez co zaczyna pękać. Jak zapobiec powstawaniu rozstępów?

Gwałtowne rozciąganie skóry

Rozstępy to szpecący problem dotykający nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, którzy gwałtownie przybierają na masie ciała. Niemniej, często dotyczy on matek. Skóra pęka w wyniku nadmiernego rozciągania i tak powstają rozstępy. Początkowo mają one sino-czerwoną barwę i różną wielkość, ale z czasem zmniejszają się (po porodzie) i nabierają koloru beżowo-srebrzystego, nieco odcinającego się od kolorytu skóry brzucha.

Szczególnie narażone na powstawanie rozstępów są ciężarne, ponieważ w ich organizmie występuje duża ilość hormonu kortyzolu, przyczyniającego się do osłabienia włókien kolagenowych w skórze. Nowe włókna wytwarzane w skórze podczas ciąży są mniej odporne na rozciąganie, a kiedy brzuch rośnie, skóra zaczyna na nim pękać i dochodzi do pojawienia się rozstępów – czerwonych pręg o różnej długości i szerokości. Bardzo trudno się ich pozbyć. Najczęściej skuteczne efekty dają tylko zabiegi z użyciem lasera lub chirurgiczne wycięcie rozstępów.

Łatwiej im zapobiegać niż leczyć, kiedy juz są wyraźnie widoczne na skórze. Jakich produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych używać, aby uniknąć powstania rozstępów na brzuchu?

Kremy przeciwko rozstępom radzi Ginekolog Warszawa

W sklepach stacjonarnych i internetowych, w  aptekach i drogeriach, nie brakuje kosmetyków adresowanych do przyszłych mam i matek karmiących. Wśród nich ważne miejsca zajmują kremy i serum na rozstępy. Większość producentów tego rodzaju preparatów zaleca, aby zacząć je używać po 3 miesiącu ciąży, choć można tego dokonać już wcześniej i istnieje niskie prawdopodobieństwo tego, że w jakikolwiek sposób mogłyby one zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Wszystkie kremy na rozstępy są bezpieczne dla matki i jej dziecka, ponieważ żaden z ich składników nie przenika do krwioobiegu.

Wcierając kremy na rozstępy w szczególności w dolną część brzucha już od początku ciąży można uniknąć powstawania nieestetycznych pręg.

Czy zwykła oliwka pomoże?

Jeśli kobieta nie ma skłonności do powstawania rozstępów, a w ciąży nie tyje zbyt wiele (normą jest przytycie 10-16 kg w czasie 9 miesięcy ciąży), może spokojnie używać w ramach profilaktyki rozstępów zwykłą oliwkę dla niemowląt. Liczy się tu systematyka. Jeśli będziemy wmasowywać preparat w brzuch codziennie, nasza skóra nie powinna zacząć pękać. W momencie, kiedy zauważymy nagły przyrost wagi i powiększenie się brzucha, możemy sięgnąć po specjalistyczne serum na rozstępy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *