Poprawa komfortu życia w zmaganiach z nieuleczalną chorobą

CBD

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że leczenie paliatywne nie dotyczy sposobów poprawy zdrowia, ale raczej polega na niwelowaniu objawów choroby w zaawansowanym już stadium rozwoju albo choroby nieuleczalnej w fazie schyłkowej. Jak poprawia się komfort życia pacjentów, dla których nie ma już ratunku ani szans na wyzdrowienie? Doskonale wiedzą o tym nie tylko hospicja, do których tacy pacjenci trafiają, ale również niejedna poradnia bólu przewlekłego, bo trzeba pamiętać, że to właśnie uśmierzanie dolegliwości bólowych jest w dużej mierze podstawą działania specjalistów.

Łagodzenie bólu jako priorytet

Kiedy nie ma już szans na wyleczenie, a pacjent zmaga się z nieuleczalną chorobą w schyłkowej fazie, należy zrobić wszystko, by ostatnie chwile jego życia przebiegły w jak najlepszym komforcie. Istotą jest przede wszystkim wdrożenie metod, dzięki którym chorzy nie będą odczuwali bólu, który niestety nierzadko doprowadza do wycieńczenia organizmu.

Warto podkreślić, że opieka paliatywna dotyczy nie tylko nieuleczalnych nowotworów, ale też innych chorób, w przypadku których medycyna nie może zaoferować skutecznego leku. Jak podkreśla klinika bólu, u większości pacjentów zauważa się znaczną poprawę jakości życia właśnie wtedy, gdy dolegliwości bólowe zostaną zniwelowane.

Jakimi działaniami można polepszać standard życia chorego u schyłku życia? Podając środki o działaniu przeciwbólowym, ale też stosując metody naturalne, nieinwazyjne. Do takich zalicza się muzykoterapię, aromaterapię, gorące kąpiele, masaże. Przychodnia terapii konopnej przyznaje, że coraz więcej osób interesuje się też medyczną marihuaną, która działa nie tylko przeciwbólowo, ale także relaksacyjnie i rozluźniająco.

Ja działają hospicja?

Pamiętajmy, że przy chorobach nieuleczalnych konieczne jest wdrożenie nierzadko całodziennej opieki medycznej oraz pielęgniarskiej. Choremu trzeba zapewnić optymalne warunki do funkcjonowania, zgodnie ze stanem jego zdrowia. Bardzo często prowadzony jest nie tylko model hospicjów stacjonarnych, ale też ambulatoryjnych oraz domowych. Ten ostatni wykazuje szczególne pozytywny, ponieważ pacjent przebywa wśród bliskich, w przyjaznym, dobrze znanym otoczeniu, gdzie czuje się najbezpieczniej. Decyzja o metodzie leczenia paliatywnego nie zawsze jest łatwa, bo pod uwagę trzeba brać nie tylko komfort pacjenta, ale też warunki, jakie trzeba mu zapewnić. Niestety nie zawsze rodzina jest w stanie otoczyć chorego należytą opieką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *