Ciąża – krwawienie z nosa i problemy z żelazem

ciąża krawienie z nosa

Ciąża – krwawienie z nosa i problemy z żelazem

Stosunkowo wysoki odsetek kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszej ciąży lub w czasie ciąży mnogiej, spotyka się z bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem, jakim jest pojawianie się krwawienia z nosa, czasami bardzo intensywnego. W znakomitej większości przypadków nie należy się tego bać, ponieważ wystarczy tylko pochylić się lekko do przody, by krew nie spływała do gardła, a na kark i na grzbiet nosa położyć zimne, wilgotne ręczniki, co z kolei przyspieszy zatamowanie krwawienia. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Nadgorliwość naszego układu krwiotwórczego.
W czasie ciąży kobieta potrzebuje dodatkowej krwi, by możliwe było odpowiednie zadbanie o dziecko, przede wszystkim o jego odpowiednie odżywianie w czasie rozwoju w macicy. Organizm zaczyna zatem w całkiem naturalny sposób produkować zwiększoną ilość hemoglobiny, co powoduje, że krew staje się gęstsza i równocześnie rośnie jej objętość, czasami nawet o kilkadziesiąt procent, chociaż tak duży przyrost ilości krwi jest rzadki. Większym problemem jest to, że dość często, zwłaszcza w przypadku występowania chorób cywilizacyjnych u matki, wzrost ilości krwi jest zbyt szybki w stosunku do realnego zapotrzebowania w danym czasie.
W wyniku przepełnienia układu krwionośnego, że pozwolimy sobie na użycie tak obrazowego określenia, pojawia się jego przerwanie w najdelikatniejszym punkcie, czyli w obrębie jamy nosa. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi komplikacjami, ale na pewno będzie powodować jeszcze większe zapotrzebowanie na żelazo, główny składnik hemoglobiny, niż jest to zazwyczaj. Żelazo najlepiej jest suplementować, ponieważ nierzadko w czasie ciąży rozwija się jego niedobór skutkujący anemią. – Ginekolog Warszawa
Czy w przypadku pojedynczego krwawienia z nosa warto udać się do lekarza? Na pewno nie jest to konieczne, jeśli krwawienia się nie powtarzają, ale też na pewno to nie zaszkodzi. Stres w czasie ciąży jest szkodliwy i jeśli rozmowa z ginekologiem pozwoli uspokoić trochę nerwy w związku z tą niepokojącą sytuacją, na pewno nie należy jej sobie odmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *