Ciemieniucha – czym jest i jak leczyć?

ciemieniucha

Ciemieniucha – czym jest i jak leczyć?

Pod koniec życia płodowego dziecka matka przekazuje mu swoje hormony. Następstwem tego może być nadprodukcja łoju w gruczołach łojowych skóry. Objawia się to ciemieniuchą na głowce, czole, za uszami czy nawet brwiach dziecka. Jak ją rozpoznać?Przypomina łuski które na początku sa barwy złotej, natomiast im cięższe zaawansowanie ciemieniuchy tym kolor przybiera barwę brązu. Łuski mogą tworzyć płaty, wtedy wygląda to wręcz przerażająco szczególnie dla młodycha matek. Nie ma jednak czego się bać-pod warunkiem, że szybko wezmiemy sprawy w swoje ręce i zaczniemy działać.
Przede wszystkim nie skrobiemy powstałych łusek, moze to doprowadzic nie tylko do bólu i płaczu dziecka, ale także do zakarzenia skóry. W aptekach są dostępne preparaty likwidujące ciemieniuche. Łatwo pozbędziemy się jej tez przy pomocy artykułów dostępnych w domu.
Oliwka dla dzieci, oliwa z oliwek czy olej którym dysponujemy na codzień. Te produkty pomagają większości dzieci. Wystarczy minimum godzine przed myciem wsmarować w miejsca pokryte ciemieniuchą jeden z wybranych produktów. Podczas mycią łagodnie masować, delikatnie osuszyc i wyczesywać łuski miękką szczoteczką.
Czasem ciemieniuchy trzeba pozbywać się dłużej, czasem krócej. Najważniejsze jest nie odpuszczać i próbować różnych specyfików i metod.
Innym sposobem jest wmasowanie oliwki czy to oleju i nałożenie bawełnianej czapeczki. Pozwoli to na większe wchłonięcie produktu, a co za tym idzie silniej zmiękczy ciemieniuche. Możemy pozostawić ją czy to na noc czy na kilka godzin. Smarować ciemieniuche możemy także tłustym kremem czy maścią -ważne by dziecko nie miało na dany produkt uczulenia, był tłusty, zawierał jak najmniej niepotrzebnych dodatków np zapachowych. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna i łatwo ją uszkodzić.
Jeśli ciemieniucha mimo naszych metod nie znika należy odwiedzić lekarza. Czasem wynika ona także z alergii. Pamiętajmy, iż nieleczona może spowodować zaczerwienienia, obrzęki czy sączące się zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *