Ciąża – co wolno kobiecie, a czego nie?

co wolno w czasie ciąży

Ciąża jest stanem, podczas którego wiele zmienia się nie tylko w życiu przyszłej mamy, ale też wśród najbliższych. Pojawiają się nakazy, zakazy i zalecenia, które mają zapewnić prawidłowy rozwój płodu oraz dobre samopoczucie ciężarnej. Na co kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę podczas ciąży, czego unikać, a co jest dozwolone?

CZEGO NIE WOLNO W CZASIE CIĄŻY?

Podczas ciąży kategorycznie powinno zaprzestać się palenia papierosów. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia płodu oraz sytuacji, w której dziecko nie będzie się dobrze rozwijało – wysoce prawdopodobne jest też wystąpienie wad wrodzonych oraz chorób serca. Jednak palenie to nie wszystko – dym papierosowy, wdychany biernie, również niekorzystnie wpływa na kobiety w ciąży i dziecko. Podobna sytuacja wygląda z alkoholem – jego spożywanie, zwłaszcza w nadmiernych ilościach może doprowadzić do uzależnienia dziecka, gdyż alkohol dotrze do niego poprzez organizm matki.

Kobiety często nie zdają sobie sprawy również z tego, że podczas ciąży należy się oszczędzać. Utarło się powiedzenie, że “ciąża nie jest chorobą” – oczywiście nie, jednak dźwiganie ciężkich zakupów, forsowanie się na co dzień, czy też przepracowanie wpływa na ogólne samopoczucie matki, a przy tym dziecka. W czasie błogosławionego stanu, kobieta powinna zwrócić również uwagę na lekarstwa, które przyjmuje. Każde powinna skonsultować z lekarzem, gdyż te również mogą niekorzystnie wpływać na dziecko.

CO WOLNO KOBIECIE W CZASIE CIĄŻY?

Z pewnością dużo odpoczywać. Dobry, długi sen wpłynie dobrze na samopoczucie – warto też zbierać siły, niektórzy mówią, że niejako “na zapas”, gdyż potem rodziców czeka wiele nieprzespanych nocy. Kobiecie wolno też jeść nieco więcej, niż dotychczas. Jednak i w tym przypadku należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jedzenie fast foodów na zmianę ze słodyczami i kiszonymi ogórkami nie wchodzi w grę. Ciężarna powinna jeść zbilansowane, pełnowartościowe posiłki – dla dobra swojego i dziecka.

Ciąża to nie tylko przyzwolenia i zakazy, ale również obowiązki. Regularne wizyty u lekarza Ginekolog Warszawa i badania kontrolne pozwolą na spokojny sen przyszłych rodziców i pewność, że dziecku nic nie dolega. Pewnym pomysłem jest również pójście do szkoły rodzenia z partnerem – pozwoli to na zmniejszenie stresu związanego z porodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *