Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Uroda

Odpowiednio stosowane środki antykoncepcyjne dają zazwyczaj powyżej 99% pewności, że nie zajdziemy w nieplanowaną ciążę. Zapomniana tabletka antykoncepcyjna albo przerwana prezerwatywa może się jednak zdarzyć każdemu. Dzięki antykoncepcji awaryjnej nie jest to już jednak problem. Na czym polega ta metoda i kiedy można ją stosować?

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Na początku warto zaznaczyć, że tabletka „dzień po” nie jest tym samym, co tabletka poronna. Ta druga prowadzi do wydalenia zarodka z macicy. Antykoncepcja awaryjna ma z kolei nie dopuścić do ewentualnego zapłodnienia, ale jeżeli zarodek już się zagnieździł, to nie spowoduje poronienia.

Tabletki „dzień po” utrudniają zapłodnienie na dwa sposoby: powodują zablokowanie albo opóźnienie owulacji i/lub utrudniają plemnikom połączenie się z komórką jajową. Działają tak poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i wpływ na zmniejszenie grubości endometrium. Dzięki tym dwóm mechanizmom szansa na dotarcie plemnika do komórki jajowej znacznie się zmniejsza.

Ile czasu po stosunku można zastosować antykoncepcję awaryjną?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej im wcześniej z niej skorzystamy, tym mamy większe szanse na niedopuszczenie do zapłodnienia. Najlepiej zażyć taką tabletkę w ciągu 12 godzin od stosunku. Można zażyć je również później, ale z czasem ich działanie będzie coraz mniej pewne. W zależności od rodzaju zastosowanej tabletki antykoncepcja awaryjna może zadziałać jeszcze 72, a nawet 120 godzin po stosunku.

Antykoncepcja – recepta online

Żeby uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną, nie trzeba już dzisiaj nawet wychodzić z domu. Usługa konsultacji online pozwala na bardzo szybkie odbycie wizyty online, uzyskanie recepty i kupienie potrzebnego leku. Szybkie działanie w przypadku tego rodzaju antykoncepcji jest jak najbardziej wskazane. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne może być zrealizowana tak jak recepty na inne leki – w najbliższej aptece po podaniu odpowiedniego kodu i PESEL-u.

Ginekolog a recepta online – czy wizyta jest konieczna?

W przypadku chęci uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną konsultacja online będzie wystarczająca. Podczas niej lekarz zapyta nas o zaistniałą sytuację, dotychczasową metodę antykoncepcji, ostatnią miesiączkę itp. Antykoncepcja online to najprostsza i najszybsza metoda na uzyskanie potrzebnej tabletki w przypadku nieodpowiedniej ochrony przed nieplanowaną ciążą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *