Ciąża Plus
Ciąża Plus to kolejny pomysł Rządu i tym razem chodzi o wsparcie kobiet, które spodziewają się dziecka. Po 500+ przyszedł czas na kolejne świadczenie prorodzinne. Kto będzie mógł z niego skorzystać i na jakich warunkach? Kiedy zacznie obowiązywać? Szczegóły przedstawiamy w poniższym tekście.
Ciąża Plus na darmowe leki
Jak zapowiada polski rząd, Ciąża Plus ma zacząć obowiązywać w połowie 2020 roku i program ten dedykowany jest przede wszystkim kobietom ciężarnym. Te będą mogły skorzystać z darmowych leków. Podobno już w pierwszym roku obowiązywania tego świadczenia, środki na niego przeznaczone, będą w kwocie prawie 15 milionów złotych.
Dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży ma być rozszerzeniem dotychczasowych działań na rzecz ciężarnych oraz młodych mam. Te mają prawo do bezpłatnej pomocy lekarskiej, opieki w całym okresie ciąży, darmowych badań, jak również porad specjalistów, na przykład w zakresie laktacji czy rozmów psychologicznych. Do tych działań dołączyć mają także bezpłatne leki. Co ważne, takie otrzymywać będą mogły zarówno kobiety ubezpieczone, jak i te nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym.
Co na to przyszłe mamy?
Większość z nich uznaje, że taka pomoc jest oczywiście niezbędna, natomiast w większości przypadków okaże się niewykorzystana. Skoro na liście bezpłatnych leków nie znajdują się suplementy diety, w tym kwas foliowy, który najczęściej przyjmują przyszłe mamy, niewiele ciężarnych z tej opcji skorzysta, bo niewiele wymaga w okresie ciąży specjalistycznego leczenia. Spore grono przyszłych mam potwierdza, że o wiele bardziej przydałaby się pomoc finansowa, na przykład na wyprawkę dla ciężarnych. Za te środki można byłoby kupić środki higieniczne przydatne tuż po porodzie czy sukienki ciążowe i spodnie ciążowe albo zadbać o bardziej jakościową dietę kobiet w ciąży.
Jakie leki za darmo dla kobiet w ciąży?
Jak już wspomnieliśmy, lista nie przewiduje najczęściej stosowanych przez ciężarne suplementów diety, ale jedynie leki na receptę. Będą na niej za to leki podtrzymujące ciążę, hormony, leki na tarczycę czy chorobę cukrzycową. Recepty na tego typu leki będzie wystawiać lekarz prowadzący ciążę albo położna. Wylicza się, że z takiej pomocy skorzysta nawet 400 tysięcy kobiet będących w ciąży w każdym roku trwania programu.
Warto wiedzieć, że program Ciąża Plus to nie jedyny, jaki ma wejść w życie w najbliższym czasie. W polskich szpitalach ma również poprawić się dieta kobiet po porodzie oraz standardy hospitalizacji na oddziałach położniczych. Przede wszystkim ma zwiększyć się stawka żywieniowa, jaka przypada na każdą matkę, która właśnie urodziła dziecko.