Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans magnetyczny

Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu bądź jego określonej części pod kątem zapalenia, urazu czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania spoczywa w wąskim tunelu automatu. Kiedy wypada wykonać badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając możliwości na właściwą diagnozę a potem skuteczne terapie.
Ogromnym plusem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych zdjęć z racji głównie wykorzystania kontrastów i oglądania organizmu pod wieloma wymiarami. Nowoczesne maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale też jego konkretne organy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów nowotworowych, przerzutów ale również analizie dużych urazów, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma również wady. Kardynalną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce do dziś oczekuje się dość długo. Prędzej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie albo ultrasonografia. Jest ewentualność wykonania MRI na własną rękę, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, niemniej wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Wskazania do MRI Warszawa

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem jest diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa niezbędny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu ankiety.
Na samo badanie warto zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), stawić się na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

Jak prześwietla MRI?

W trakcie badania pacjent zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które po trasie uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o strukturze organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w zamian udostępnia pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może ryzyko dla chorych z rozrusznikiem serca czy różnymi metalowymi elementami w ciele, te stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego strasznie ważny jest wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *