USG – jakie są rodzaje i kiedy się je stosuje?

USG

Badanie ultrasonograficzne, czyli popularne usg, to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych. Pozwala ono na obejrzenie naszych tkanek i narządów, bezboleśnie i bezinwazyjnie. Badania usg są robione na wielu wizytach u specjalistów, istnieją też gabinety gdzie robią wyłącznie badanie. W zależności od wyboru pacjenta można wykonać badanie usg w Warszawie na nfz, a także prywatnie. To samo tyczy się każdej miejscowości w Polsce.

Najpopularniejsze badania USG

Najczęstszą wykonywaną ultrasonografią jest https://usg-warszawa.pl/ jamy brzusznej. Ten rodzaj badania umożliwia zbadanie wątroby, nerek, macicy, pęcherza, pęcherzyka żółciowego, czy też śledziony. Niestety, na usg niezbyt dobrze widać jelita i żołądek, mimo to daje one dobry obraz naszej jamy brzusznej.
Kolejnym z popularniejszych usg jest usg dopochwowe. Stosowane jest oczywiście podczas wizyty u specjalisty ginekologa. Dzięki temu badaniu dostajemy dokładny obraz kobiecych narządów płciowych. Jest o wiele bardziej dokładniejsze niż obraz macicy, który dostajemy podczas zwykłego usg jamy brzusznej.
Trzecim najpopularniejszym usg, jest badanie, które nie zawsze kojarzone jest z popularną ultrasonografią – mowa tutaj o echu serca. Wykonywane jest jako jedno z pierwszych badań, jeśli lekarz widzi jakieś nieprawidłowości pochodzące od serca lub całego układu krwionośnego. Dzięki takiemu usg można zobaczyć dokładny obraz serca i wszystkie jego nieprawidłowości.

Mniej znane usg

Ultrasonografia nie jest używana tylko przy tych badaniach, które były wymienione wyżej. Tak naprawdę, niemal w każdej dziedzinie medycyny ta technologia jest używana. Do takich mniej znanych badań ultrasonograficznych należy między innymi usg sutka, czy usg oczodołu. Są to mniej znane badania ze względu na swoją specyfikę – zazwyczaj zalecają je specjaliści mając konkretne objawy do zdiagnozowania. Trzeba też przygotować się na to, że takie usg w Warszawie na nfz może być niedostępne, to samo w innych miastach Polski.

Gdzie zrobić usg?

Badanie usg w Warszawie na nfz, oraz w innych miejscach Polski jest właściwie standardową sprawą. Skierowanie na ultrasonografie może wypisać nam nawet lekarz pierwszego kontaktu, na bardziej specjalistyczne usg z kolei – każdy specjalista. Zdarza się też tak, że specjaliści mają aparaturę do usg w swoich gabinetach i w sytuacji gdzie potrzebne jest badanie wykonują je od ręki.
Jedynym problemem może być oczekiwanie na badanie usg. W niektórych miastach w Polsce czas oczekiwania na takie badanie może być naprawdę duży. W takich przypadkach, jeśli badanie musimy mieć wykonane niemal natychmiastowo, warto zainteresować się cenami badań usg prywatnie. Zazwyczaj nie są one bardzo wysokie, a dzięki temu przyśpieszymy diagnostykę naszego problemu. Należy też pamiętać, że oczekiwanie na badanie bardzo różni się w poszczególnych miejscach. Aby zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy, warto sprawdzić różne placówki z usg na nfz w Warszawie, czy każdym innym mieście. Jest ich naprawdę dużo i wszystkie z pewnością wykonują dobrze badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *