Wskazania do wykonania ekg wysiłkowego

Zdrowie

Ekg wysiłkowe, nazywane też próbą wysiłkową, to badanie serca, które wykonuje się by sprawdzić pracę serca podczas wysiłku. Najczęściej takie badanie wykonywane jest u sportowców, oraz u chorych na chorobę wieńcową lub inne zaburzenia rytmu serca. Badanie jest nieinwazyjne i bardzo istotne w przypadku gdy chcemy dokładnie określić problem z sercem. Potrafi pomóc lekarzowi w ustaleniu naprawdę wielu rzeczy, ale jak dokładnie wygląda i kiedy powinno być wykonywane?

U kogo robić wysiłkowe ekg?

Wysiłkowe ekg w Warszawie, czy innych miejscowościach w Polsce, to dość popularne badanie, szczególnie u osób, które miały do czynienia z chorobami serca. Ale kiedy tak właściwie powinno się je wykonywać i w jakim celu?
Przede wszystkim badanie powinno być wykonywane u osób z zaburzeniami rytmu serca, oraz z chorobą wieńcową. Pozwala ono na dokładniejsze ustalenie jak wygląda nasza choroba, czy nasila się znacznie podczas wysiłku i jak powinna być leczona. Osoby po przebytych zabiegach przy sercu, czy też po zawałach równie często mają wykonywane to badanie diagnostycznie, by lekarz mógł określić do jakiego wysiłku są jeszcze zdolni jego pacjenci, oraz jakie jest ryzyko ponownego wystąpienia powikłań.
Ostatnią grupą u której wykonuje się takie badanie, są sportowcy. W ich przypadku ekg wysiłkowe pozwala ustalić plany treningowe i sprawdzić na jakim poziomie jest ich kondycja.

Jak wygląda wysiłkowe ekg?

Samo badanie jest dość nietypowe i wygląda tak samo, bez względu na to czy będzie to ekg wysiłkowe w Warszawie, czy w innym miejscu. Przed badaniem nie należy się najadać za bardzo, oraz przygotować wygodny, najlepiej sportowy strój. Badanie wykonywane jest pod czujnym nadzorem lekarza – podczas niego mogą ujawnić się wady serca, o których sami nie wiemy.
Samo badanie wykonywane jest na bieżni. Spotkać się też można z opcją rowerku stacjonarnego, jednak o wiele częściej stosowana jest bieżnia. Pierwszy etap badania, to wykonanie standardowego ekg, jego wynik będzie wyjściowym elementem do dalszej interpretacji badania, będzie też https://bodymove.pl/holter-ekg-warszawa-zoliborz/ można na tej podstawie określić jakiemu wysiłkowi poddać nasze serce.
Drugi etap to badanie na bieżni. Na ciele pacjenta zostają umiejscowione elektrody, tak jak podczas standardowego ekg. Pacjent zaczyna maszerować na bieżni i co jakiś czas pokonywać kolejne etapy obciążenia. Badanie kończy się w momencie, gdy rytm serca osiąga częstotliwość maksymalną, ustaloną na podstawie wcześniejszego ekg.
Trzecim etapem badania jest zbadanie serca podczas uspokajania się serca po wysiłku. Ta obserwacja jest prowadzona na podstawie standardowego usg.
Dzięki tak szczegółowemu badaniu, lekarz specjalista jest w stanie określić jak pracuje nasze serce, jakie są nieprawidłowości i jak powinniśmy dokładnie się leczyć. Wiele chorób serca daje się we znaki dopiero podczas wysiłku, czego lekarz nie jest w stanie zaobserwować podczas standardowego ekg czy echo serca. Dlatego też tak ważne w niektórych przypadkach jest wykonanie właśnie tego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *