Zaparcia u niemowląt – co je wywołuje?

zaparcia u niemowląt

Zaparcia u niemowląt – co je wywołuje?

Niemowlę przynajmniej miało je chociaż raz w swoim życiu. Są dokuczliwe i nieprzyjemne dla malucha, sprawiają dużo problemów przy wypróżnianiu. Są wyjątkowo przykre dla dziecka. Zaparcia – bo o nich mowa. Warto się dowiedzieć jak pomóc dziecku, które boryka się z tym problemem. Otóż ta przypadłość może pojawić się, gdy mama przestaje karmić niemowlę piersią i sięga po mleko modyfikowane. Albo gdy zaczyna się dziecku rozszerzać dietę, a więc wprowadzać nowe pożywienie. Problem z zaparciem także mogą mieć maluchy, które za mało piją, oraz u których w diecie występuje za dużo pokarmów, które działają zapierająco. Trzeba więc pamiętać, żeby niemowlęciu nie podawać zbyt dużo gotowanego jabłka, gotowanej marchewki i ryżu.

Warto zatem do diety malucha wprowadzić warzywa i owoce, które są bogate w błonnik i ułatwiają trawienie, oraz wprowadzić produkty ze zboża z pełnego przemiału. Natomiast gdy już pojawiło się zaparcie, powinno się wyeliminować z diety niemowlęcia nowe produkty, które mogły spowodować tę nieprzyjemną przypadłość. Dodatkowo warto wrócić do karmienia piersią- jeśli problemy z wypróżnieniem pojawiły się po przejściu na mleko modyfikowane. Trzeba także podawać dziecku do picia więcej płynów.

Zaleca się przegotowaną, wystudzona wodę mineralną przeznaczoną dla niemowląt. Dobrym sposobem jest też masaż brzuszka pobudzający pracę jelit, oraz ciepłe kąpiele, które działają rozluźniająco, w tym także na mięśnie odbytu. Jeżeli powyższe sposoby nie pomogą i zaparcia będą się znów pojawiać, trzeba wtedy pójść z maluchem do lekarza. Przepisze on bowiem jakieś lekarstwo, żeby dziecko się już nie męczyło przy robieniu kupki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *