Czy można zaplanować płeć dziecka?

płeć dziecka

Fizyczne zaplanowanie płci dziecka nie jest w 100 proc. możliwe, ale korzystając z pewnych metod znanych ginekologom już od wielu dziesiątek lat, można zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia chłopca lub dziewczynki. Jak tego dokonać?

jak zaplanowac plec dzieckaMoment zapłodnienia

To w momencie, kiedy plemnik łączy się z komórką jajową zapisana jest kombinacja chromosomów – żeńskich lub męskich. Plemniki dzielą się na dwa rodzaje – mogą nieść za sobą chromosom danej płci. „Męskie” plemniki żyją krócej, ale poruszają się szybciej, w przeciwieństwie do „żeńskich”, które są wolniejsze, ale mogą dłużej przetrwać w jajowodach kobiety. Zgodnie z tzw. kalendarzem płci, żeby urodził się chłopiec, należy współżyć w szczycie owulacji, kiedy szybkie plemniki od razu mogą zapłodnić komórkę jajową. Natomiast, dla spłodzenia dziewczynki należy współżyć optymalnie 40 godzin przed jajeczkowaniem.

Czy wiesz że…?

Badania kliniczne potwierdzają, że metoda „kalendarza płci” jest skuteczna w planowaniu płci w 90 proc. jeśli chodzi o chłopców i w 60 proc. jeśli chodzi o dziewczynki.

Kalendarz płci ma również swoją wersję pochodzącą z Chin, która wiąże płeć dziecka z wiekiem matki i konkretnym miesiącem poczęcia. Aby urodzić chłopca, kobiety powinny doprowadzić do poczęcia w miesiącu oznaczonym literą M, a w celu urodzenia córki – w miesiącach oznaczonych literą K. W Chinach panuje przekonanie, że metoda ta jest skuteczna na 99 proc. W USA potwierdzono wskaźnik trafności z jej zastosowaniem na 85 proc.

Jadłospis na dziewczynkę i chłopca

Mówi się, że jeśli kobieta w ciąży je słodkie potrawy, będzie miała dziewczynkę, a jeśli ostre – chłopca. Jest też metoda planowania płci opierająca się na jadłospisie przyszłej matki, ale dietę należy zmienić co najmniej na 6 tygodni przed planowanym poczęciem. Aby mieć córkę, kobieta powinna skonstruować swoją dietę w oparciu o produkty zawierające wapń i magnez, między innymi gruboziarniste kasze, figi, orzechy, ryby, fasolę, warzywa liściaste, brokuły, mleko, soję itp. Dieta „na chłopca” powinna być zaś bogata w sód i potas, które znajdziemy w pietruszce, owocach cytrusowych, pomidorach, banana, pestkach słonecznika, mięcie, pietruszce czy w wędlina.

Nowa metoda planowania płci dziecka

Nie tak dawno wynaleziono nowy sposób na zaplanowanie płci dziecka. Jest to metoda Selnas, nazywana również metodą cykliczną. Opiera się on na selekcji naturalnej płci i zakłada, że każda komórka jajowa kobiety może być naładowana ujemnie lub dodatnio. Z kolei plemniki z chromosomem żeńskim X są naładowane dodatnio, a plemniki z chromosomem męskim Y – ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie (stąd nazywa metody planowania płci). W niektóre dni przyciąga plemniki X, a w niektóre odpycha.

by Ginekolog Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *