Czas na poród bez bólu – znieczulenie zewnątrzoponowe

poród bez bólu

Czas na poród bez bólu – znieczulenie zewnątrzoponowe

Wiele kobiet jednoznacznie poród kojarzy z ogromnym bólem. Często wyobrażanie sobie porodu i bólu skutecznie zniechęca szczególnie młode kobiety do posiadania dziecka. Niestety nadal większość porodów w szpitalach wiąże się z ogromnym wysiłkiem i jeszcze większym cierpieniem. A wcale tak nie musi się dziać. Poród może odbyć się całkowicie bezboleśnie i bez skutków ubocznych dla matki i dziecka. Takie właśnie jest znieczulenie zewnątrzoponowe, które często bezpodstawnie budzi wątpliwości kobiet. Radzi Ginekolog Warszawa.
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardzo skuteczną, bezpieczną, farmakologiczną metodą na pozbycie się bólów porodowych. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że znieczulenie nie przedostaje się do krwiobiegu matki ani do łożyska, co za tym idzie kompletnie nie wpływa na zdrowie dziecka. Kobieta pomimo nieodczuwania bólu odczuwa skurcze, co umożliwia prawidłowy przebieg porodu.

 

To znieczulenie podawane jest za pomocą cewnika do płynu mózgowo-rdzeniowego w kręgosłupie. Skuteczność tej metody wynika z zatrzymania przewodnictwa nerwów rdzeniowych. Jednak podaniem znieczulenia powinien zająć się jedynie bardzo doświadczony anestezjolog, ponieważ złe podanie może doprowadzić do wielu komplikacji. Właśnie ze względu na możliwe komplikacje wiele kobiet nie chce zdecydować się na poród z tym znieczuleniem, bojąc się o zdrowie dziecka. Najważniejsze, aby lekarz podał środek w odpowiednim momencie. Zbyt wczesne podanie, może skutkować zatrzymaną akcją porodową, a zbyt późne może zacząć działać dopiero po porodzie. W przypadku kiedy anestezjolog poda zbyt dużą ilość leku, kobieta może nie odczuwać skurczy, przez co cała akcja porodowa może się zatrzymać. W takich sytuacjach lekarz może podjąć decyzję o cesarskim cięciu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest najlepszą formą uśmierzenia bólów porodowych. Jest praktycznie w 100% skuteczne i bezpieczne. A nawet w przypadku błędnie podanej ilości leku lub niewyczucia odpowiedniego czasu nic złego dziecku i matce się nie stanie, jedynie poród może przebiec inaczej niż był planowany.

 

Mazowieckie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *