Urodzenie dziecka jest chwilą bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą w życiu każdej kobiety. Poród może się odbyć na dwa sposoby – siłami natury, kiedy dziecko wsparte skurczami i akcją partą matki wychodzi poprzez kanał rodny, albo za pomocą cięcia cesarskiego. Wiele kobiet tak obawia się porodu, że decyduje się na cesarkę. Czy takie życzenie ciężarnej zawsze jest spełniane?
Nie można zażyczyć sobie operacji chirurgicznej
Cesarskie cięcie, popularnie nazywane cesarką, to jeden ze sposobów rozwiązania ciąży u kobiety. Nie powinien być stosowany powszechnie, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Oficjalnie w Polsce nie istnieje pojęcie „cesarki na życzenie”. Jest to operacja chirurgiczna, inwazyjna, mocno ingerująca w ciało pacjentki, dlatego jedynie lekarz na podstawie obiektywnych przesłanek może zadecydować, że w ten sposób urodzi ona dziecko.
Natomiast „zażyczenie” sobie cesarki nie powinno mieć w ogóle miejsca. Zasadniczo w polskich szpitalach położniczych propagowana jest idea porodu siłami natury, a cesarskie cięcie wykonywane jest jedynie w sytuacjach, gdy zagrożone może być zdrowie lub życie matki bądź jej dziecka.
Czy masz wskazania co cesarki?
Kobiety często nie wiedzą, co może być wskazaniem do dokonania cesarki zamiast skierowania na poród siłami natury. Przede wszystkim chodzi tu o względy czysto medyczne, a więc:
- Przodujące łożysko, które blokuje szyjkę macicy w praktyce uniemożliwiając normalny, naturalny poród;
- Odklejanie się łożyska od ściany macicy;
- Wypadnięcie pępowiny, co grozi odcięciem dopływu tlenu dla dziecka w łonie matki;
- Zakażenie matki wirusem HIV;
- Zakażenie dróg rodnych matki opryszczką;
- Przebycie dwóch cesarskich cięć;
- Poważna wada wzroku – jaskra lub zaćma, która grozi odklejeniem siatkówki podczas wysiłku związanego z porodem;
- Konflikt serologiczny.
Niewłaściwe ułożenie dziecka, zbyt duża główka dziecka i prawdopodobna waga urodzeniowa przekraczająca 4,5 kg skłania lekarzy położników do zaplanowania rozwiązania ciąży pacjentki przez cesarkę. Podobną decyzję podejmują, gdy KTG wskazuje na zaburzenia czynności serca oraz gdy akcja skurczowa podczas porodu jest zbyt słaba, przez co grozi niedotlenieniem dziecka.
Na Zachodzie poród zgodny z życzeniem kobiety
W krajach Zachodniej Europy to przyszła matka decyduje, jak chce urodzić dziecko. Ma prawo wyboru porodu siłami natury lub przez cesarskie cięcie. Przy zaplanowanej cesarce niejednokrotnie podczas porodu na sali operacyjnej może być obecny mąż lub partner kobiety.
W Polsce cesarka na życzenie istnieje tylko w prywatnych klinikach, gdzie za pobyt i urodzenie dziecka należy zapłacić od 6 do 10 tys. zł.