Czy poród naturalny jest korzystniejszy dla dziecka?

poród naturalny

Poród może odbywać się siłami natury lub za pośrednictwem tzw. cesarskiego cięcia, czyli cesarki. Ginekolodzy-położnicy wypowiadają się, że korzystniejsze zarówno dla dziecka, jak i dla młodej matki jest rodzenie naturalne. Dlaczego?

Porod naturalnyCesarka to operacja

Kobieta w ciąży obawiająca się skurczy, bólu i wszelkich trudów związanych z porodem naturalnym, powinna uświadomić sobie, że cesarskie cięcie nie jest prostszym rozwiązaniem ciąży. Jest to operacja chirurgiczna, w toku której następuje rozcięcie powłok brzusznych i macicy, aby była możliwość wyjęcia dziecka z łona matki. Generalnie, cesarka powinna być przeprowadzana tylko w dwóch przypadkach: kiedy poród naturalny nie jest możliwy lub takie zakończenie ciąży jest niewskazane z uwagi na stan zdrowia matki i dziecka.

Ciekawostka

Poród poprzez cesarskie cięcie jest bardzo popularny w Polsce. Aż 42 proc. porodów w 2014 roku odbyło się w taki sposób. Na Podkarpaciu niemal co drugi poród kończy się cesarką. Tymczasem według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, cesarki powinno się wykonywać maksymalnie w 15 proc. wszystkich porodów.

Dlaczego rodzić naturalnie? 

Naturalny poród ma wiele zalet i może być korzystniejszy dla dziecka. Przede wszystkim, młoda matka w łatwiejszy sposób może rozpocząć laktację. Maluszek ma więc zapewniony pełnowartościowy pokarm, który dostarczy mu wszystkich właściwych dla zdrowia mikroelementów i substancji odżywczych. Karmienie piersią stymulowane jest przez oksytocynę, hormon wydzielany podczas porodu naturalnego.

Przychodzące na świat dziecko siłami natury pojawia się dokładnie wtedy, kiedy jest na to przygotowane. Nie ma mowy o planowaniu terminu porodu. Skurcze i odejście wód jest naturalną konsekwencją dojrzewania dziecka w łonie matki. Noworodek wysyła do organizmu matki sygnału o gotowości do narodzin. Najpierw rodzi się główka, zaś klatka piersiowa dziecka jest ściśnięta przez mięśnie krocza. Kiedy główka jest już na zewnątrz, następuje wypchnięcie z płuc dziecka wód płodowych, a maluch może zaczerpnąć swój pierwszy oddech. W przypadku cesarki wszystkie te elementy są wymuszone przez odpowiednie leki, a dziecko z bezpiecznego środowiska pęcherza płodowego jest nagle wyjmowane na zewnątrz. To Ginekolog Warszawa musi zadbać o oczyszczenie jego dróg oddechowych, a matka musi niejednokrotnie przez wiele dni walczyć o laktację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *