Czy w ciąży można się szczepić?

szczepionki w ciąży

Temat szczepionek budzi emocje nie tylko w przypadku dzieci, ale również kobiet w ciąży. Z jednej strony szczepionka zapobiega groźnym chorobom, z drugiej jednak, kobieta ciężarna nie powinna przyjmować większości medykamentów, bo może to zaszkodzić dziecku. Czy zatem na czas ciąży trzeba zapomnieć o szczepieniach ochronnych?


szczepienie w ciążyNie wszystkie szczepionki są groźne

Generalnie ciężarne powinny unikać szczepionek, nie ma też żadnych szczepień zalecanych specjalnie kobietom w ciąży. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wszystkich wskazanych szczepień na minimum kilka miesięcy przed planowanym poczęciem, jeśli jednak ciąża jest niespodziewana, każdą szczepionkę należy skonsultować indywidualnie z lekarzem prowadzącym – dopiero gdy nie stwierdzi on żadnych przeciwwskazań, można się zaszczepić. Najmniej groźne są szczepionki zawierające nieżywe bakterie i wirusy, ze szczepionek żywych powinno się całkowicie zrezygnować.

W przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych albo przebywania na terenie ogarniętym epidemią można rozważyć zaszczepienie się przeciwko groźnym chorobom, jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest po prostu rezygnacja z wycieczki bądź jak najszybsze opuszczenie skażonego regionu.

Ochrona przed grypą

Szczepienia przeciwko grypie to jeden z nielicznych wyjątków. Grypa jest wyjątkowo groźna i niesie ryzyko poważnych powikłań, dlatego przyszła mama może się zabezpieczyć szczepionką, jednak wyłącznie wtedy, gdy nie jest uczulona na żaden jej składnik. Przeciwko grypie można się zaszczepić w każdym momencie ciąży, ale musi to być szczepionka dostosowana do aktualnie panującego wirusa grypy – szczepionki przeciwko tej chorobie są aktualizowane co sezon.

Błonica i tężec

Szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi mogą być podane ciężarnej jeśli doszło do zakażenia rany. Tężec to niebezpieczna choroba, dużo groźniejsza od ewentualnych powikłań poszczepiennych, dlatego lekarze zazwyczaj decydują się na podanie szczepionki. Szczepionka przeciwtężcowa działa przez dziesięć lat, więc najlepiej jest zaszczepić się przed poczęciem, szczepienie w ciąży najbezpieczniej jest przeprowadzić w drugim lub trzecim trymestrze.

Wirusowe zapalenie wątroby

W szczepionce przeciwko WZW również nie ma żadnych szkodliwych dla dziecka składników, jest to więc kolejna szczepionka dopuszczalna dla kobiet w ciąży. Warto ją podać, gdy stwierdzona została ciąża wysokiego ryzyka i jest wielce prawdopodobne, że poród nie odbędzie się siłami natury, tylko zostanie przeprowadzone cesarskie cięcie. Podobnie jak przy tężcu, tak i przeciwko WZW najrozsądniej jest zaszczepić się przed ciążą i właśnie takie rozwiązanie zalecają Ginekolodzy Warszawa.

Jakie szczepionki są niedozwolone?

Absolutnie zakazane jest podawanie kobietom w ciąży szczepionek przeciwko:

– różyczce,
– śwince,
– odrze,
– ospie wietrznej,
– polio (dotyczy tylko szczepionek doustnych),
– gruźlicy,
– durowi brzusznemu,
– pneumokokom i meningokokom.

Szczepionki te zawierają żywe bakterie i wirusy, które mogą być zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju dziecka. Co prawda u kobiet, które zaszczepiły się przeciwko tym chorobom w trakcie ciąży, oraz u ich dzieci nie stwierdzono poważnych wad rozwojowych wywołanych przez wirusy w szczepionkach, to jednak zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej szczepionki żywe uważane są za całkowicie zbędne ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *