Jak przetrwać ciążę bez rozstępów i z piękną skórą?

ciąża rozstępy

Dla kobiet okres ciąży to szczególny czas, ciało się zmienia, rośnie w nim malutki człowiek. Organizm wchodzi w zupełnie inny tryb pracy, a najczęściej cierpi na tym skóra przyszłej mamy. Często bywa przesuszona, zaczerwieniona i skłonna do podrażnień. Natomiast rosnący brzuszek sprawia, że skóra się rozciąga, a to oznacza pojawienie się szpecących rozstępów. Jak temu zaradzić?

Czego unikać?

Zgodnie z zasadą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, już na początku ciąży kobieta powinna przygotować skórę na czekające ją zmiany. Niektóre kosmetyki zawierające potencjalnie szkodliwe dla płodu substancje należy niezwłocznie wyeliminować, są to m.in. retinol i kwasy: migdałowy, glikolowy, azelainowy, salicylowy. Kompletując kosmetyczkę, należy szukać produktów hipoalergicznych, czyli pozbawionych składników podrażniających i alergizujących, bez parabenów, substancji zapachowych i barwników.

Dlaczego twarz tak piecze?

Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet w ciąży powinna być ograniczona do minimum i nastawiona przede wszystkim na nawilżanie, ponieważ ze względu na podwyższone stężenie estrogenu powodującego spowolnienie pracy gruczołów łojowych, skóra staje się wysuszona, skłonna do czerwienienia i podrażnień. Warto zatem dobierać delikatne żele oczyszczające lub płyny micelarne, najlepiej wśród dermokosmetyków wyspecjalizowanych w pielęgnacji skór wrażliwych. Szczególnie godne polecenia są produkty stworzone na bazie wód termalnych jak np. Avene, Vichy czy Iwostin. Kremy do twarzy oprócz właściwości nawilżających powinny zawierać składniki kojące i łagodzące podrażnienia jak choćby alantoina czy wyciąg z rumianku. Nie wolno zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, na dzień polecane są preparaty z wysokim filtrem np. SPF30.

Suchość nie tylko na twarzy

Suchość i szorstkość skóry daje się odczuć nie tylko na twarzy, ale na powierzchni całego ciała. Dlatego stosowanie balsamu nawilżającego po kąpieli powinno stanowić obowiązkowy element pielęgnacji, wiele młodych mam poleca balsam Mustela Maternite ze składnikami pochodzenia naturalnego lub pielęgnacyjne oliwki dla dzieci i niemowląt.

A co to za prążki?

Mimo, że powstawanie rozstępów utożsamia się z ciążą, warto pamiętać, że ten defekt skóry powstaje również w okresie nagłego wzrostu lub szybkiego przybierania na wadze, niezależnie od płci. Są one wynikiem niedostosowania możliwości rozciągania się skóry do szybkości jej wzrostu. W ciąży dodatkowym czynnikiem jest wyższy poziom kortyzolu, który odpowiada za zahamowanie syntezy kolagenu. To skutkuje osłabieniem elastyczności skóry i powstawaniem rozstępów w miejscach najbardziej narażonych – brzuchu, piersiach, udach i pośladkach.

Nierówna walka z rozstępami

Rozstępom można zapobiec, działanie należy jednak podjąć jak najwcześniej. Kluczowymi sprzymierzeńcami w tej walce są: właściwa dieta i odpowiednie kosmetyki. W ciąży kobiety często popełniają wiele żywieniowych błędów, interpretując swoje zachcianki jako realne zapotrzebowanie organizmu na dodatkowe kalorie. W efekcie jedynym rezultatem są nadprogramowe kilogramy. Naucz się odpierać pokusy, wyjdzie to tylko na zdrowie Tobie i dziecku. Po drugie zaopatrz się w kosmetyki antyrozstępowe. Świetnym rozwiązaniem będzie dostępna w aptekach internetowych specjalistyczna linia dermokosmetyków, Mustela Maternite, testowana pod nadzorem dermatologów i ginekologów. Jest to gama produktów adresowanych do kobiet w ciąży i zaraz po porodzie. W skład linii wchodzi m.in. olejek przeciw rozstępom stworzony w 99% ze składników pochodzenia naturalnego, w tym olejków z nasion granatu, dzikiej róży i baobabu oraz lupeolu z nasion łubinu, których właściwości zwiększające elastyczność skóry zapobiegają powstawaniu rozstępów. Pielęgnację można wzbogacić o podwójnie działający krem przeciw rozstępom, który dzięki innowacyjnej, naturalnej formule z peptydami awokado, arabinogalaktanem i oligoelementami wspomaga redukcję rozstępów oraz chroni skórę przed powstawaniem nowych. Do wyboru jest również żel ujędrniający oraz serum ujędrniające do biustu.

Klucz do sukcesu – sumienność i różnorodność

Pamiętaj, że nie tylko ważne jest, jakich produktów używasz, ale i jak to robisz. Zarówno olejek i krem powinno się po aplikacji delikatnie wmasować w skórę, to zwiększy skuteczność, pozwoli głębiej wniknąć substancjom aktywnym. Dla maksymalizacji efektów wykonuj przynajmniej raz w tygodniu peeling całego ciała, co dodatkowo poprawi wchłanianie kosmetyków oraz masaże specjalną szczoteczką lub rękawicą dla poprawienia mikrokrążenia skóry. Nie zapominaj o systematyczności! Rezultaty uzyskasz, jeśli konsekwentnie będziesz stosować preparaty, najlepiej dwa razy dziennie przez całą ciążę oraz po porodzie.

Spróbuj wypracować w sobie pewien nawyk, spraw żeby te rytuały pielęgnacyjne sprawiały Ci przyjemność. Niech to będzie czas tylko dla Ciebie. Rezultaty, jakie uzyskasz Cię zaskoczą i ucieszą. A jak wiadomo szczęśliwa mama to najlepsza mama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *