Leczenie odcisków

Podolog

Leczenie odcisków

Tworząca  się na stopach twarda, obumarła skóra to nic innego jak odciski. Zwykle tworzą się one podeszwach stóp oraz na wewnętrznej stronie dłoni. Odciski na stopach są spowodowane naciskiem wywieranym na skórę przez niewygodne obuwie albo niedopasowane skarpety. Ponieważ skóra na stopach jest dużo grubsza niż na innych częściach ciała narażona jest na uderzenia przez które staje się grubsza i co za tym idzie naskórek nadmiernie narasta. Nie złuszcza się, lecz w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób powstają nieestetyczne odciski na stopach. Często mogą się pojawić  gdy nosimy za ciasne buty lub gdy uprawiamy sport. Czasami za powstanie odcisków na stopach odpowiadają zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości. Jeżeli mamy zamiar pozbyć się odcisków dobrym sposobem na leczenie odcisków jest zakup plastrów z dodatkiem substancji zmiękczających oraz złuszczających.

Plastry można stosować zarówno na nagniotki, jak i niewielkie modzele. Na rynku dostępne są różne rodzaje plastrów. Dodatkowo są wodoodporne, oddychające, zapewniają wilgotne środowisko, absorbują wysięk oraz nie powodują dyskomfortu podczas ich usuwania.

Oprócz plastrów w aptekach lub sklepach medycznych można kupić żel, płyn lub maść na odciski. Większość dostępnych na rynku preparatów zawiera kwas salicylowy, kwas mlekowy lub oba jednocześnie. Kwas salicylowy (zwykle w 40 proc. stężeniu) rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, ułatwiając jego złuszczenie. Podobnie działanie wykazuje kwas mlekowy w stężeniu 10 proc. – zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek. Ponadto kwas salicylowy oraz mlekowy działają też przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Wiele dostępnych w aptekach maści na odciski dodatkowo działa przeciwzapalnie. Po kilkudniowym stosowaniu maści, odcisk należy rozmiękczyć w gorącej wodzie i usunąć za pomocą pilnika.

Gdy zechcemy zastosować  maść, pamiętajmy aby nakładać ją wyłącznie na odcisk, a nie na zdrową skórę, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia oraz wywołać alergię. Takich maści nie powinny stosować osoby chore na cukrzycę i z zaburzeniami układu krążenia.

Z zabiegu laserowego usuwania odcisków nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z chorobami skóry w obrębie zmiany, przyjmujące niektóre leki i aktualnie cierpiące na choroby ogólnoustrojowe. Podczas konsultacji podologicznej należy poinformować o swoim obecnym stanie zdrowia.

Odciski to nieprzyjemne schorzenie, które może powodować dyskomfort podczas codziennych czynności. Pamiętajmy, aby ich nie lekceważyć i dbać, aby powstawały jak najrzadziej.

Wyglądają one nieestetycznie a zarazem są kłopotliwe. Specjalista podolog na pewno zaradzi cos na odciski, które utrudniają nam życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *