Płakać zdarza się nam dość często, jednak na temat samego płaczu nie wiemy zbyt wiele. Czym jest płacz? Dlaczego w taki właśnie sposób okazujemy silne emocje, jak wzruszenie czy smutek?
Dlaczego płaczemy, dlaczego płacze dziecko
Łzy są niezbędne. Dzięki nim nasze oko chronione jest przed wysuszeniem, to łzy pozwalają nam w porę pozbyć się z gałki ocznej niebezpiecznych bakterii. W normalnej sytuacji takie oczyszczanie przeprowadzane jest w chwili, gdy mrużymy powieki. Gdy zaczynamy płakać, pojawia się automatycznie więcej łez. Jest ich tyle, że zaczynają wypływać z oka. Dlaczego jednak płaczemy? Jakie czynniki sprawiają, że ilość łez tak bardzo się zwiększa?
Czasem łzy płyną z naszych oczu pod wpływem czynników zewnętrznych. Zadymione pomieszczenie lub kurz to czynniki, które sprzyjają pojawieniu się łez. Często płacz pojawia się w przypadku chorób, np. przeziębienia lub stanów zapalnych w rejonie oka. Płacz jednak jest też związany z naszymi emocjami, a łzy mogą się pojawiać jako nasza reakcja na jakieś wydarzenie. Ból, smutek, wzruszenie czy radość – takie emocje sprawiają, że z naszych oczu często płyną łzy.
Płacz czy pomaga rozładować emocje?
Tak. Płacz pozwala rozładować silne emocje i w ten sposób odciąża nasz organizm. Co ciekawe wraz z łzami wydzielane są endorfiny, czyli specyficzne hormony wykazujące zdolność łagodzenia bólu. Hormony te sprawiają jednocześnie, że osoba płacząca zaczyna odczuwać ulgę, a jej samopoczucie znacznie się poprawia. To dlatego płacz przynosi ulgę i traktowany jest jako najlepszy sposób rozładowania silnych emocji. Płacz zwraca również uwagę innych na osobę, która przeżywa silne emocje. Łzy sprawiają, że taka osoba niemal automatycznie zostaje otoczona opieką przez innych. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, którym informowanie otoczenia o swych problemach i potrzebach sprawia jeszcze tak wiele problemów