Reakcja organizmu na badanie wariografem

Zdrowie

Reakcja organizmu na badanie wariografem

O wariografie chyba słyszał każdy. Nawet jeśli osobiście nie mieliśmy z nim styczności, to przewinął się jego temat w pokojach lekarskich, na wykładach lub w kolorowej prasie. Choć najczęściej kojarzony jest z wykrywaniem prawdomówności, to z naukowego punktu jest bardziej znany jako urządzenie pozwalające na rejestrację psychofizjologicznych reakcji organizmu ludzkiego. Jak to wszystko wygląda? Sprawdzamy!

Wariograf – co to takiego?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto zacząć od samego określenia pojęcia wariograf. Co się za nim skrywa? Wariograf zwany również wykrywaczem kłamstw czy poligrafem jest urządzeniem elektronicznym, który został tak stworzony, by móc rejestrować podstawowe reakcje fizjologiczne ludzkiego organizmu, w tym np. tętno, oddech, czy przewodnictwo skórne. Aby jednak badanie okazało się skuteczne, nad jego przebiegiem musi czuwać ktoś, kto potrafi interpretować wyniki. Sam dyplom z ukończenia studiów medycznych nie czyni nas ekspertami od wariografu. Warto mieć tego świadomość.

Badanie wariografem a rejestracja reakcji psychofizjologicznych

Jak dokładnie działa wariograf? Jakie reakcje psychofizjologiczne jest w stanie wychwycić i zarejestrować? Powinniśmy zacząć od najważniejszej kwestii, a mianowicie od tego, że wszystkie reakcje psychofizjologiczne rejestrowane są nieświadomie. Co to dokładnie oznacza? Osoba poddawana badaniu nie ma na nie wpływu, https://www.wariograf.com.pl/poznan to dzieje się poza jej kontrolą, czy wolą. To, w jaki sposób zostaną zarejestrowane bodźce, zależy od mózgu, od tego, czy w układzie nerwowym zapisane zostały jakieś emocje związane z przedmiotem badania, czyli sytuacją, w której badany mógł brać udział. Wariograf rejestruje wszystkie zmiany w poszczególnych parametrach fizjologii organizmu – zaczynając od przewodnictwa skórnego, po częstotliwość oddechu, zmiany bicia serca, czy ciśnienia. Później pozostaje już tylko je odpowiednio zinterpretować, dlatego ważna jest obecność w badaniach eksperta, bez którego nie da się tego zrobić poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *