Wysiłek fizyczny w czasie ciąży
Istnieje kilka teorii na temat wysiłku fizycznego w czasie ciąży. Niestety, niemal wszystkie z nich związane są po prostu z różnymi miejskimi legendami i teoriami nie mającymi nic wspólnego z realnymi czynnikami wpływającymi na matkę i dziecko. Ciekawy zwłaszcza jest trend związany z feminizmem, według którego kobieta powinna w ogóle nie zauważać, że jest w ciąży i powinna prowadzić zupełnie normalne życie. Zresztą jego odwrotność jest równie groźna.
Zacząć trzeba przede wszystkim od tego, że ciąża na pewno nie jest chorobą i nie należy jej traktować niczym okresu przejściowego inwalidztwa. W pierwszym trymestrze ciąży w zasadzie nie ma żadnych realnych wskazań, by kobieta w jakikolwiek sposób ograniczała swoją aktywność fizyczną, nawet jeśli jest osobą bardzo intensywnie uprawiająca bardzo różne sporty. Sytuacja jednak już od drugiego trymestru zaczyna się poważnie zmieniać.
Co ciekawe, duże znaczenie dla tego, w jaki sposób podchodzić do ciąży, ma budowa fizyczna matki. Jeśli mówimy o osobie wysokiej i mocno zbudowanej, ciąża będzie niewielką różnicą dla codzienności, aż prawie do samego rozwiązania. Jeśli jednak w ciąży jest kobieta niewysoka i drobna, zmiany w jej ciele będą miały charakter bardzo ograniczający.
Związane jest to w dużej mierze ze zmianą masy ciała i co szczególnie groźne dla kręgosłupa, zmianą jego rozkładu. Od drugiego trymestru ciąży mogą pojawiać się bóle pleców, całych pleców i w tym czasie niewskazana jest aktywność fizyczna mająca zbyt duży związek z dodatkowymi przeciążeniami pleców. Równie problematyczne na tym etapie ciąży są też oczywiście rzeczy związane z przesadnym obciążaniem stawów, co w niektórych przypadkach niestety oznacza niemal jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ginekolog Warszawa nie radzi się przemęczać w czasie ciąży lepiej więcej wypoczywać.
Tak naprawdę jednak jedyne absolutne ograniczenie pod względem wysiłku fizycznego dla kobiet w ciąży wolnej od komplikacji jest konieczność ochrony brzucha przed uderzeniami, zwłaszcza związanymi z upadkami. Takie fizyczne uszkodzenia mogłyby być bardzo niebezpieczne, a oprócz nich nie ma żadnych bezpośrednich zagrożeń.