Brodawki skórne i wirus brodawczaka ludzkiego

Zdrowie

Brodawki skórne i wirus brodawczaka ludzkiego

 

Brodawki skórne powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV. Wyróżnić można około 100 różnych typów, z czego każdy ma inną strukturę, inaczej się objawia oraz może mieć podłoże nowotworowe. Do łagodnych zmian zaliczamy głównie te, które charakteryzują się grudkowatymi zmianami, jednak nie można wykluczyć, że z czasem nie przekształcą się w zmianę rakową. Do zakażenia wirusem może dojść, poprzez skaleczenie się i uraz skóry ale także poprzez kontakt płciowy, poprzez który spora część osób otrzymuje wirusa. Wirus brodawczaka ludzkiego objawia się natomiast na skórze i błonie śluzowej, szczególnie w wilgotnych błonach, jak jama ustna, gardło, czy drogi oddechowe i płciowe. Wówczas charakterystyczne oznaki infekcji, to grudkowe zmiany skórne. 

 

Rodzaje brodawek 

 

Zakażenie wirusem HPV, powoduje powstawanie stanów zapalnych w różnych miejscach. Brodawki mogą uwidocznić się w takich miejscach jak: okolice ust, języka, odbytu, pochwy, pach, szyi, rąk i stóp.

 Wyróżniamy:

  • brodawki wirusowe skórne- szczególnie często powstają na rękach i stopach, są to grudki w kolorze skóry lub szarobrunatnym, popularnie zwane są kurzajkami. Skórne brodawki potrafią samodzielnie ulec, jednak usuwanie kurzajek jest lepszym wyjściem dla zakażonego, ponieważ ogranicza on w ten sposób ich rozsiewanie;

 

  • brodawki błon śluzowych- do takich zaliczamy brodawki zlokalizowane w okolicach dziąseł, ust i języka, dość często występuje one u dzieci i młodzieży.

 

Sposoby usuwania brodawek

 

Usuwanie kurzajek (brodawek), może odbywać się na kilka sposobów. Zwykle chętnie sięgamy po metody domowe, jak np. stosowanie ekstraktu z jaskółczego ziela. Do tych, gdzie pomocna będzie dłoń dermatologa, zaliczamy krioterapię, laseroterapię, elektrokoagulację,  czy łyżeczkowanie. Uważa się dziś, że najlepszą metodą na usuwanie kurzajek, jest użycie lasera, bowiem niszczy on nie tylko, nieestetyczną zmianę ale także komórki wirusowe. Niektóre metody wymagają użycia skalpela i sprzętów chirurgicznych, jednak wykonywane zabiegi usuwania kurzajek odbywają się z podaniem miejscowym, środka znieczulającego.  

 

Ochrona przed brodawkami

 

Jednym z podstawowych środków ochronnych, przed zakażeniem wirusem HPV, są niewątpliwie szczepionki. Należy jednak pamiętać, że nie mają one na celu wyleczenia powstałej już kurzajki, ani też jej nie usuną. Mają one na celu działanie profilaktyczne, tzn. mają nas uodparniać na zachorowanie. Ochronić możemy się także, poprzez stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, a przede wszystkim poprzez zachowanie podstaw higieny. Dlatego tak istotne jest korzystanie wyłącznie ze swoich ubrań, obuwia, ręczników, bielizny. Będąc na basenie, czy w Spa albo w innych miejscach, masowo odwiedzanych przez ludzi, również zachowujmy ostrożność, nośmy obuwie ochronne, często myjmy ręce. Kobiety powinny pamiętać o wykonywaniu cytologii, wirus HPV, często atakuje szyjkę macicy, co może przyczynić się do powstania raka. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *